5 Aralık 2022 - Pazartesi
Ana Sayfa / Uyku Nedir?

Uyku Nedir?

Hemen hemen hareket eden tüm canlılarda meydana gelen kas ve sinir sisteminin günlük hareketlerden yorularak dinlenme sürecine girmesi halidir. Bu dinlenme sürecinde kas, sinir, zihin ve ruhumuz yorgunluğu dindirerek sonraki sürece geçilir. İnsanlar ve hayvanların uyumaya ihtiyacı vardır. Uyku genel olarak gözler kapalı ve vücut üzerine yatmak olarak nitelendirilirken bazı hayvanlarda uyuma şekli farklılık gösterebilmektedir. Kısaca uyku vücudu dinlendirmek olarak adlandırılır. İnsan hayatının ortalama 3′ de 1′ i uykuda geçmektedir. Uyumak sadece dinlenmek değildir. Uyuduğumuzda vücudumuzda bir takım değişiklikler ve salgılar meydana gelir. Uyumak zihnimizi sıfırlar ve vücudumuz hala daha çalışmaya devam eder. Bu sürede bağışıklık sistemimiz ayarlanır ve bazı organlarımızın çalışma şekli değişerek bizi direnç sahibi yapar.

Kişinin yatar konumda ve gözleri kapalı durumda gerçekleşen uyku sırasında bilincimiz kontrolümüzden çıkar, kas sistemimiz gevşer ve soluk alışverişlerimiz bir düzen içerisine girer. Ayrıca kalbimiz yavaşlar ve rüya görme evresine geçeriz. Uyuyan kişi etrafında olan bitenlerden bihaber olup şiddetli ses olmadığı sürece uykusunu bozmaz. Bir nevi koma hali gibi algılanabilir ama arasındaki fark uyuyan kişiye herhangi bir müdahale ettiğimizde uyanmasıdır. Uyuduğumuzda duygularımız olabildiğince azalır. Çoğu zaman uyuyan insanlarda kapalı göz kapaklarının altındaki gözümüzün hareket ettiğini biliyoruz. Aslında sadece buda değil uykudayken hareket etmek, konuşmak yada herhangi bir kas hareketi yapmak beynimizdeki elektriksel faaliyetlerin devam ettiğinin göstergesi olarak nitelendirilir. Buda demek oluyor ki uyusak da vücudumuz çalışmaya devam etmektedir.

Yetişkinler çocuklardan daha fazla uyuduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yeni doğmuş bir bebek günde ortalama 16-17 saat uyuya bilmektedir. Okul çağına gelmiş bir çocuk günde 9-10 saat uyumakla beraber yetişkinler ortalama 6-8 saat arasında uyurlar. Tabi ki 4-5 saat uyuyan kişilerde vardır. Bu süre yaş, cinsiyet, kişinin metabolizması olarak değişiklik gösterecektir. Uyku için yeterli zaman ayırmalıyız. Eğer gün içerisinde yeterli uyku almaz isek uykusuz kalma durumu söz konusu olmakla beraber günlük faaliyetlerimizde, vücudumuz direncini kaybedip, zihinsel ve psikolojik istemsizlik meydana gelir. İyi bir uyku için her gün aynı saatlerde uyuyup aynı düzen ve zaman çizelgesinde uyanmamız bize uykusuzluk problemimizi atlatmamıza yardımcı olacaktır.

Uykusuz kalmanın problemini daha iyi anlatmak gerekirse Randy Gardner‘a ait olan en uzun uykusuz kalma rekoru 264 saat (11 gün) olarak iyi bir örnek. Randy uykusuz kaldığı süre zarfında bulanık görme, ruhsal bozukluklar, konuşmada zorluklar, sinirlilik hali gibi bir takım zihinsel, ruhsal ve bedenen sıkıntılı bir rekora imza atmıştır. Buradan anlaşıldığı üzere vücut direncimiz için uyku ve uyku düzenine uymamız gerekmektedir.