31 Ocak 2023 - Salı
Ana Sayfa / Rüya Nedir?

Rüya Nedir?

Var oluşumuzdan beri bilim adamları, alimler ve kaşifler tarafından muallakta kalmış olan rüyanın tanımı henüz çözülebilmiş değildir. Ortama bir insan hayatı 60-70 sene olmakla beraber bunun 20 sene kadarı uykuda geçmektedir. Her insan ortalama bir gecede en az 4 rüya görür ve bunları hatırlamaya bilir. Rüyaların oluşumu aslında günlük hayatımızda da sergilediğimiz tüm hareket ve düşünceleri beynimizdeki elektrik sinyalleri vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Aradaki fark ise rüyalarımız istemsizdir ve biz uyuduğumuzda bize bağlı olmadan hareket eden elektrik sinyalleri psikolojimize göre baskınlık gerçekleştirerek bize bir dünya kurar. Aslında rüyaları psikolojiye bağlı da diyebiliriz. Günlük yaşadığımız olaylar, başımızdan geçen iyi yada kötü bir durum, arzularımız, sevgi, aşk, hedeflerimiz veya korkularımız gibi konular bilincimizde yeşerip rüyalarımızda canlanabilir bazen ise hiç bilmediğimiz tanımadığımız nesneleri yada kişileri görüp olaya şekil verebiliriz.

Rüyalar çok hızlı gelişir ve uykumuz bir kaç dakika bile olsa gördüğümüz rüya bize saatlerce yaşanmış gibi gelebilir. Rüyada zaman kavramı yoktur ve beynimiz bir kaç rüyayı birbirine birleştirebilir. Her rüya renkli yada net bir görünüme sahip değildir. Bazı rüyaların siyah-beyaz ve net olmayan anlaşılamayan görünümde olduğu bilinmektedir. Sadece sağlıklı insanların değil doğuştan kör olan birisi ve tüm hayvanlarda rüya görebilir. Rüyaların Çoğunluğu REM evresi adı verilen bölümde görülür. Uykuya daldığımızda 60 ila 90 dakika arasında gerçek rüyaya eriştiğimiz saptanmıştır. Uykuya ilk daldığımızda gördüğümüz rüyanın rüya değil hayal olduğunu unutmamalıyız.

Rüya Türleri

Rüyaları bir çok gruba ayırmak mümkündür. Bilimsel araştırmalara göre de rüyalar gruplara ayrılarak diğer rüyalardan farklı unsurlar taşıyarak iyi yada kötü olarak sınıflandırılırlar. Bu iyi yada kötü rüyalar da kendi aralarında gruplara ayrılarak farklılıklarını yansıtırlar. En bilinen rüyaları sizlerle paylaşıyoruz.

1- Basit Rüyalar

Bazı kişiler uyumadan önce yaşadıkları iyi yada kötü olayların neticesinde etkilenerek rüya görürler. Kafası karışmış insanların zihninde oluşan bu sorgulama zinciri neticesinde yaşanılan olayla ilgili rüya görürler. Bu tip rüyalar Basit rüya diyebiliriz.

2- Reel Rüyalar ( Gerçek Rüyalar )

Bazı kişiler gördükleri rüyalar neticesinde bir süre sonra gördükleri bu rüyanın gerçekleşmesi gibi bir durum içerisinde kalırlar. Kısaca görülen rüya gerçekleşiyorsa bu bir gerçek rüyadır.

3- Güzel Rüyalar

Genelde uyanmaya yakın görülen bu rüyalar sizlerin sabah uyandığınızda sizleri mutlu eden rüyalar olarak nitelendirilir. Çok çeşitli olup aşık olduğunuz kişi, erişemediğiniz mertebe, istediğiniz bir şey gibi hoşunuza giden şeylerin rüyanızda gerçekleşmesi rüyalarıdır.

4- Tekrar Eden Rüya

Bazı kişilerde rastlanan bu tüp rüyalarda günlerce yada belli aralıklarla tekrar eden rüyalar olup, iyi yada kötü rüyalar olabilmektedir.

5- Rüya İçinde Rüya Görmek

İnsanların bir çoğu yaşamı boyunca en az 1 kere bile olsa rüya içinde rüya görürler. Genellikle rüyada uyuyup gördüğünüz rüyanın uyanınca hala rüya olması ve gerçekten uyanınca tekrar bir rüya olmasını hissetmesi bazen korkunç olabilir.

6. Kabuslar

Bitmek tükenmeyen rüya zamanında hoşunuza gitmeyen ve sizi korkutan olayların başınıza geldiği siz gibi herkes de de olmuştur. Kabuslar bu yöndedir ve bir anda korkunç olabilir yada iyi bir rüyadan sonra yavaş yavaş dehşet verici bir hal alabilir. Çok sık kabus görüyorsanız bir doktora danışmakta yarar vardır.